Sposoby ocieplania hal produkcyjnych
Autor: Sebastian Kurz, publikacja: 2020-02-17
Wydatki na ogrzewanie pochłaniają największą część kosztów utrzymania obiektu budowlanego. Dotyczy to zarówno domów, jak i hal produkcyjnych, i magazynowych. Ocieplenie pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu, czyli prowadzić działalność taniej. Ułatwia też zapewnienie odpowiednich warunków ludziom, towarom i sprzętom na hali. Jaki sposób jej ocieplenia będzie najlepszy?
Sposoby izolacji termicznej hali
Hale przemysłowe i magazynowe to miejsca pracy wielu osób. Przechowuje się tam także towary, niekiedy wrażliwe na chłód albo przegrzanie, a także wilgoć. Maszyny wykorzystywane w przemyśle będą służyły dłużej, jeśli nie będą narażane na wpływ zmiennych temperatur. To podstawowe powody, dla których hale powinny być ocieplane. Termoizolacja, nie dopuszczając do szybkiego wychładzania lub przegrzewania wnętrza hali, sprawia, że wydatki związane z utrzymywaniem optymalnych warunków do pracy i przechowywania towarów są niższe.
Hale można ocieplać na kilka sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest obecnie wykonywanie izolacji z wełny mineralnej. Nie brakuje też hal ocieplanych styropianem. Innowacyjną metodą jest izolacja natryskowa. Dzięki swojej szybkości oraz skuteczności sprawdza się doskonale na dużych metrażach. System Izolacji Natryskowej proponuje swoim klientom m.in. firma Sin-Pur.
Ocieplanie hal tradycyjne czy natryskowe?
Wełna mineralna oraz styropian to dziś już klasyka, jeśli chodzi o termoizolację. Metody te mają jednak pewne ograniczenia. Płyty styropianowe trudno dociąć tak, żeby nie powstawały mostki termiczne; podobnie jest z płatami waty mineralnej. Materiały te nie zapewniają szczelności, a w dodatku z czasem ich właściwości termoizolacyjne słabną. Nie sposób pominąć też długiego czasu pracy, który przekłada się na większe koszty.
Ocieplanie natryskowe bazuje na piance poliuretanowej. Jest ona rozpylana pod ciśnieniem. Po aplikacji zwiększa swoją objętość, dzięki czemu wchodzi w każdy zakamarek konstrukcji. Pozwala to uniknąć mostków cieplnych.
Pianka poliuretanowa zapewnia także szczelność i izolację akustyczną, co jest ważne w halach, gdzie pracują maszyny. Zabezpiecza obiekt przed ucieczką ciepła, ale też przed przegrzewaniem. Jej współczynnik przenikania ciepła to zaledwie 0,036 W/m2 × K. Dla porównania – ten sam współczynnik w przypadku wełny mineralnej waha się między 0,032 a 0,042 W/m2 × K i rośnie z czasem.
Nie bez znaczenia jest wpływ materiałów izolacyjnych na otoczenie. Wełna pyli i jest dobrym środowiskiem do rozwoju dla bakterii i grzybów. Pianka poliuretanowa nie wydziela żadnych drobin, które mogłyby się dostawać do płuc, gleby czy wód, opiera się także zanieczyszczeniom biologicznym.
Ocieplenie natryskowe PUR jest bezpieczniejsze także dla konstrukcji. Lekkość poliuretanu sprawia, że ocieplenie nie obciąży elementów nośnych. Praca z pianką poliuretanową jest szybka, bezpieczna i czysta. Krótszy czas prac, dłuższa żywotność, stabilne parametry termoizolacyjne, lekkość – czego oczekiwać więcej od materiału do izolowania hal?
Opracował:
Sebastian Kurz
SIN-PUR Sp. z o.o.